Rak szyjki macicy jest obecnie trzecim nowotworem u kobiet pod względem częstości zachorowań oraz czwartą przyczyną zgonów z powodu nowotworu u kobiet na świecie. Czasami nazywany jest cichym zabójcą kobiet. Dlaczego? Wynika to z tego, że nowotwór ten przez długi czas nie daje żadnych objawów. Gdyby rozpoznanie nastąpiło w pierwszym, bezobjawowym okresie u ponad 90% kobiet można by uzyskać całkowite wyleczenie.

Najważniejsza jest profilaktyka.

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników uważa, że przy prawidłowym wyniku cytologii i DNA HPV* możemy wykonywać badania przesiewowe raz na 5 lat. Natomiast według programu profilaktyki raka szyjki macicy ustalonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia profilaktyka to cytologia raz na 3 lata u kobiet między 25-59 rokiem życia.

*Zakażenie onkogennymi typami wirusa HPV jest najważniejszym czynnikiem ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy. Badanie DNA HPV pozwala na rozpoznanie zakażenia oraz określenie typu.

Spora część ginekologów w Polsce co raz częściej zaleca kobietom wykonanie cytologii raz w roku.

Najlepiej rozpocząć badania profilaktyczne w przeciągu roku od rozpoczęcia współżycia. Dlaczego? Ponieważ czułość cytologii w najlepszym wypadku: dobrze pobrany materiał, prawidłowo przechowywany, odpowiednie laboratorium – sięga 70%.

Cytologia może być wykonana na dwa sposoby:

Cytologia klasyczna – ginekolog lub położna pobiera specjalną szczoteczką wymaz z szyjki macicy i umieszcza go bezpośrednio na szkiełku mikroskopowym, następnie materiał jest utrwalany specjalnym preparatem.

Cytologia płynna (LBC) – procedura pobrania wygląda tak samo jak w przypadku cytologii klasycznej, różnica polega na tym, że cała szczoteczka, którą został pobrany materiał jest umieszczana w płynie utrwalającym w specjalnym pojemniku i w całości przekazywana do laboratorium. Dużą zaletą jest to, że z pobranego materiału można dodatkowo wykonać typowanie DNA HPV.

Do cytologii nie musimy się specjalnie przygotowywać. Wskazana jest normalna codzienna higiena przed badaniem. Nie zaleca się stosowania leków dopochwowych oraz płukania pochwy. Na 48h przed nie należy współżyć.

Co do dnia cyklu, to ważne jest aby cytologia była pobrana co najmniej 5 dni po lub 5 dni przed miesiączką – generalnie każdego dnia cyklu kiedy nie ma miesiączki.

Nie u każdej kobiety, która jest nosicielem wirusa HPV rozwinie się rak szyjki macicy – ryzyko jest większe i kobieta powinna pilnować badań profilaktycznych.

U kogo jest zalecane typowanie HPV?

Na pewno u kobiet, które mają nieprawidłowy wynik cytologii.

Wynik pozytywny oznacza, ze pacjentka jest zakażona wirusem HPV. W takiej sytuacji wskazane jest wykonanie typowania dla identyfikacji typu wirusa – istotne jest czy należy on do grupy wysokiego ryzyka onkologicznego. Jeśli tak, należy zaplanować kolejne badania, tak by kontrolować przebieg zakażenia. Infekcja wirusem HPV nie oznacza, że pacjentka zachoruje na raka szyjki macicy– u większości kobiet infekcja ustąpi samoistnie w ciągu 2 do 6 miesięcy. Jeśli infekcja nie ustąpi, wskazane jest poddanie się programowi profilaktycznemu.

Cytologię klasyczną oraz płynną wraz z badaniem DNA HPV mogą Panie wykonać w Centrum Medycznym Olmed.

W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z Naszą położną – Zuzanną Bankowiak pod numerem telefonu 504 600 698 lub mailowo z.bankowiak@olmed.net.pl